آشنایی با آزمون تافل و بررسی نمرات iBT

TOEFL مخفف عبارت Test Of English as a Foreign Language است که هدف آن سنجش دانش زبانی افرادی است که زبان انگلیسی، زبان اول آنها نیست. قبولی در آزمون زبان انگلیسی TOEFL می تواند انتخاب های افراد برای برگزیدن دانشگاه تحصیلات تکمیلی یا مقاصد مهاجرت را افزایش دهد.

مدرک زبان تافل کاملا بین المللی بوده و در بیش از 4400 کالج و دانشگاه معتبر در کشور آمریکا، کانادا و دیگر نقاط جهان مورد پذیرش است. آزمون تافل به صورت سالانه در 180 کشور جهان و بین بیش از یک میلیون داوطلب برگزار می شود و به تمامی کسانی که در آزمون شرکت کنند، مدرک دارای نمره زبان تافل ارائه می شود. آزمون تافل به دو شیوه کاغذی Paper Based TOEFL(PBT) و شیوه کامپیوتری internet Based TOEFL(iBT) برگزار می شود.
نکاتی در رابطه با ازمون تافل وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• هزینه آزمون تافل نسبتا از آزمون های مشابه کمتر است.
• این آزمون هر چهار مهارت Reading، Listening، Speaking و Writing را مورد ارزیابی قرار می دهد.
Image
• هزینه آزمون به صورت متمرکز و در یک جلسه برگزار می شود.
• آزمون تافل بین 140 تا 150 سوال دارد و ماهیت تمام سوالات آکادمیک است.
• ارزیابی پاسخ سوالات تافل، کاملا بوده و نظرات شخصی در بررسی نتایج آزمون شرکت کنندگان دخالتی ندارد.
• نتیجه آزمون تافل دو سال اعتبار دارد.
• آزمون تافل به شیوه اینترنتی تقریبا 30 الی 40 بار در سال در ایران برگزار می شود.
• هزینه ثبت نام آزمون تافل به شیوه اینترنتی در ایران حدود 225 دلار می باشد.
• اگر ثبت نام آزمون در کمتر از 5 روز به اتمام ثبت نام انجام گیرد (late registration) بایستی مبلغ 40 دلار هزینه اضافه پرداخت شود.
• اگر نیاز به تغییر تاریخ آزمون تافل وجود داشته باشد، باید هزینه اضافه مبنی بر جریمه 60 دلاری پرداخت شود.
• نتیجه آزمون تافل به صورت رایگان به چهار موسسه یا دانشگاه ارسال می شود. در صورتی که نیاز به ارسال نتیجه به دانشگاه اضافه وجود داشته باشد باید به ازای هر دانشگاه مبلغ 19 دلار واریز گردد.
• در صورتی که 4 روز قبل از آزمون، آزمون تافل کنسل شود، موسسه ETS نیمی از هزینه را بر میگرداند. دقت داشته باشید که تنها هزینه آزمون برگردانده می شود و سایر هزینه ها بازگشت داده نمی شود. از زمان درخواست کنسل شدن آزمون، 2 ماه طول می کشد تا پول به کارت برگردانده می شود.
• نمره آزمون تافل بین 0 تا 120 است که بین 4 اسکیل متفاوت، تقسیم می شود لذا اگر نمره در هر اسکیل، بین صفر تا ۱۴ باشد ضعیف، بین ۱۵ تا ۲۱ متوسط و بین ۲۲ تا ۳۰ باشد عالی در نظر گرفته می شود.
بخش های مختلف آزمون تافل
1- بخش Reading آزمون تافل
بخش خواندن یا Reading شامل سه تا چهار متن آکادمیک طولانی ولی نسبتا آسان است. به ازای هر متن ۲۰ دقیقه زمان وجود دارد که در پایان آن 12 تا 14 سوال وجود دارد، لذا اگر بتوان در 6 تا 8 دقیقه کل متن را مطالعه نمود، برای پاسخ گویی به هر سوال تقریبا 1 دقیقه زمان وجود خواهد داشت.
2- بخش Listening آزمون تافل
در بخش شنیداری یا Listening باید طی ۶۰ تا ۹۰ دقیقه بخش‌هایی مانند سخنرانی‌ها، مباحث کلاسی با لهجه‌های مختلف (آمریکای شمالی، نیوزلند، بریتانیا و استرالیا) و گفتگوهای روزمره گوش کرده و به ۳۴ تا ۵۱ سوال پاسخ داده شود. گوش کردن روزانه به اخبار، همایش‌ها و سخنرانی‌های علمی تا حد بسیار زیادی به کسب نمره خوب در این بخش کمک می کند.
3- بخش Speaking آزمون تافل
زمان بخش Speaking، ۲۰ دقیقه است که طی آن فرد باید عقاید و نظرات خود را در مورد ۶ سوال (دو سوال عمومی در مورد زندگی و علایق متقاضی، چهار سوال تخصصی و مباحثه‌ای) بیان کند. در این مرحله مهارتهایی چون توانایی صحبت کردن متقاضی، مهارت خواندن، گوش کردن و درک صحبت‌های بیان شده توسط انگلیسی‌زبانان بومی، تلفظ صحیح کلمات، استفاده درست از گرامر و مدیریت هوشمندانه زمان بررسی می شود. در این بخش لهجه (American) یا بریتیش (British) ارجحیتی ندارند و شرط اصلی آن استفاده به جا از کلمات مخصوص هر لهجه و روان صحبت کردن است.
4- بخش Writing آزمون تافل
در بخش نوشتاری یا Writing ۵۰ دقیقه زمان به شرکت‌کنندگان داده می شود که باید در این زمان باید به دو سوال پاسخ دهند. بخش Writing شامل دو بخش تلفیقی (Integrated) و مستقل (Independent) است.
4-1 در بخش اول رایتینگ شرکت کننده لازم است متنی حدود ۲۵۰-۳۰۰ کلمه را مطالعه کرده و به یک سخنرانی ۲ تا 5/2 دقیقه‌ای گوش دهند که مطالب گفته شده در متن را به چالش کشیده و یا مخالف با آن‌ها هستند. در این مرحله شرکت کننده باید دقت داشته باشد که متن دوباره نمایش داده خواهد شد ولی در سخنرانی باید حتما نوت برداری شود. سپس فرد ۲۰ دقیقه زمان دارد که یک پاسخ ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه‌ای بدهد.
4-2 در بخش دوم رایتینگ یک پرسش روی صفحه کامپیوتر نمایش داده می شود و شرکت کننده 30 دقیقه زمان دارد تا با بیش از 300 کلمه به ان پاسخ داده شده و طی آن به موافقت یا عدم موافقت با موضوع سوال، ترجیح یک عمل، حمایت از ایده‌‌ آن یا مخالفت با آن و استفاده از دلایل و مثال‌های مشخص بپردازند.
نویسنده :
سارا صادقی

درباره ما

کارت های اعتباری با هدف افزایش قدرت خرید مشتریان عرضه می شوند. این کارت برخلاف سایر کارت‌های بانکی، ابزار برداشت یا استفاده از موجودی یک سپرده نیست، بلکه ابزاری برای استفاده از اعتباری مشخص، در دوره‌ای معین است که بانک برای مشتری در نظر گرفته است. دارنده این کارت می تواند با استفاده از آن از تمام فروشگاه‌ها و مراکز دارای پایانه فروش و بسیاری وب سایت‌های دارای فروشگاه‌های اینترنتی ،نسبت به خرید کالا و دریافت خدمات اقدام نماید.

تماس با ما

آدرس : اتوبان رسالت شرق ، تقاطع صیادشیرازی و استاد حسن بنا ، نبش کوچه حسینی ، پلاک 1152 ، واحد 6 

شماره تماس : 09195606675

ایمیل :info@jahancard.com

نقشه

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به جهان کارت میباشد| طراحی وب سایت ، توسعه و راه اندازی : OFOGHIT.