آشنایی با آزمون CFA

آزمون CFA یا Chartered Financial Analyst که طبق مقاله ی مجله ی Financial Times برترین استاندارد (Gold Standard)  سنجش مدارک مرتبط با حوزه مالی و سرمایه گذاری است، را همچنین می توان قوی ترین آزمون برای فعالان حرفه ای بازار سرمایه، در حیطه مدیریت مالی و سرمایه گذاری دانست. این آزمون دارای سه سطح متفاوت بوده، که سطح اول آن در ماههای دسامبر و ژوئن و سطوح دوم و سوم تنها در ماه  ژوئن برگزار می شود. هر فرد با موفقیت در هر سه سطح آزمون، گواهی نامه CFA Charter را دریافت کرده و به عنوان CFA Charter Holder و خبره ی حوزه تحلیلگری بازار سرمایه شناخته می شود.
Image
از آن جایی که مدرک CFA یکی از مهم ترین و معتبرترین مدارک در حوزه تحلیلگری بازار سرمایه است، لذا این آزمون در چند سال اخیر بسیار مورد توجه فعالین و دانش آموختگان نخبه حوزه مالی و سرمایه گذاری قرار گرفته است. این آزمون در ایران برگزار نمی شود و افراد می توانند برای شرکت در این آزمون به مراکز آزمون کشورهای همسایه چون ترکیه، امارات و ارمنستان سفر کنند. اطلاعات تکمیلی مکان برگزاری در صفحه Test Center Locations و همچنین آخرین اطلاعات مربوط به زمان برگزاری در صفحه CFA Program Exam Calendars قابل ملاحظه است.
هزینه برگزاری آزمون CFA: 
این آزمون هزینه های متفاوتی دارد که برای بررسی جزئیات آن می توان به صفحه CFA Program Fees مراجعه نمود. جزئیات این هزینه ها به صورت زیر است:
• Program Enrollment Fee : حق ثبت نام در CFA Program مربوط به آن دسته از شرکت کنندگانی است که برای نخستین بار در آزمون شرکت می کنند. این هزینه باید قبل از ثبت نام سطح ۱ پرداخت شود و مبلغ آن برابر ۴۵۰ دلار آمریکاست.
• Exam Registration Fee : این هزینه برای هربار شرکت در آزمون باید پرداخت شود که با توجه به زمان ثبت نام متغیر است. این هزینه ها شامل ثبت نام آزمون، نسخه الکترونیکی مجموعه آموزشی CBOK و همچنین شرکت در یک آزمون آزمایشی Mock Exam است.
 Early Registration Fee : برای آزمون های CFA که در ماه ژوئن برگزار می شوند، در صورتی که تا قبل از تاریخ 17 اکتبر، اقدام به ثبت نام نمود، هزینه آزمون برابر با 650 دلار آمریکا خواهد بود.
 Standard Registration Fee : برای آزمون های CFA که در ماه ژوئن برگزار می شوند، در صورتی که بین تاریخ 17 اکتبر تا 13 فوریه اقدام به ثبت نام شود، هزینه آزمون برابر با 950 دلار آمریکا خواهد بود.
 Late Registration Fee : برای آزمون های CFA که در ماه ژوئن برگزار می شوند، در صورتی بعد از تاریخ 13 فوریه اقدام به ثبت نام شود، هزینه آزمون برابر با 1380 دلار آمریکا خواهد بود.
دقت داشته باشید برای ثبت نام در آزمون های CFA که در ماه ژوئن برگزار می شوند، حداکثر می توان تا تاریخ 13 مارچ اقدام نمود.
• دریافت نسخه چاپی منابعCBOK : با پرداخت ۱۵۰دلار در مرحله پرداخت هزینه ثبت نام می توان اقدام به دریافت نسخه چاپی منابع CBOK نمود.
نکاتی پیرامون آزمون CFA:
 شرکت کنندگان در آزمون CFA، تنها دو روز پس از ثبت نام زمان دارند تا درخواست انصراف یا ریفاند مبلغ بدهند. پس از این تاریخ، هیچ مبلغی مسترد نمی گردد. 
 درخواست تعویق آزمون ثبت شده باید حداکثر تا 10 روز کاری پس از آزمون به انستیتو CFA ارسال شود، ولی بهتر است قبل از آزمون اقدام به تعویق آزمون نمود.
 آزمون ها باید به ترتیب ثبت نام و امتحان داده شوند. 
 شرکت کنندگان آزمون مجاز به استفاده از دو نوع ماشین حساب زیر می باشند:
Texas Instruments BA II Plus - including BA II Plus Professional
Hewlett Packard 12C - including the HP 12C Platinum
نویسنده:
سارا صادقی
 

درباره ما

کارت های اعتباری با هدف افزایش قدرت خرید مشتریان عرضه می شوند. این کارت برخلاف سایر کارت‌های بانکی، ابزار برداشت یا استفاده از موجودی یک سپرده نیست، بلکه ابزاری برای استفاده از اعتباری مشخص، در دوره‌ای معین است که بانک برای مشتری در نظر گرفته است. دارنده این کارت می تواند با استفاده از آن از تمام فروشگاه‌ها و مراکز دارای پایانه فروش و بسیاری وب سایت‌های دارای فروشگاه‌های اینترنتی ،نسبت به خرید کالا و دریافت خدمات اقدام نماید.

تماس با ما

آدرس : اتوبان رسالت شرق ، تقاطع صیادشیرازی و استاد حسن بنا ، نبش کوچه حسینی ، پلاک 1152 ، واحد 6 

شماره تماس : 09195606675

ایمیل :info@jahancard.com

نقشه

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به جهان کارت میباشد| طراحی وب سایت ، توسعه و راه اندازی : OFOGHIT.