آشنایی با آزمون GMAT

آزمون GMAT (مخففGraduate Management Admission Test ) یکی از معتبرترین ابزارهای سنجش مهارتهای فردی و ذهنی برای متقاضیان شرکت در دوره هایی مثل MBA است. حدود دو سوم از مدارس کسب و کار دنیا برای ورود دانش پذیر، یک آزمون GMAT را برگزار می کنند تا توانایی های عمومی لازم برای تحصیل در رشته های مدیریت ارشد کسب و کار (MBA و DBA) ، دوره های تخصصی امور مالی، حسابداری، اقتصاد و مدیریت روابط عمومی را مورد سنجش قرار دهند. اکثر دانشگاههای آمریکا و کانادا، نمره آزمون GMAT را به عنوان یک معیار برای ارزیابی دانشجویان متقاضی درنظر می گیرند.
هزینه ثبت نام آزمونGMAT ، ۲۵۰ دلار می باشد که شامل هزینه ارسال نمره تست به پنج مرکز اموزشی دانشگاهی نیز می شود. قابل ذکر است هزینه ارسال نمره تست به ازای هر مرکز اضافه حدود 35 دلار آمریکا می باشد. آزمونGMAT در ایران برگزار نمی شود و متقاضیان شرکت در این آزمون باید به یکی از کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات و ارمنستان مراجعه کنند. همچنین در صورت کنسل کردن امتحان تا قبل از یک هفته قبل از آزمون، تنها 80 دلار ریفاند می شود و پس از آن هزینه ای برگردانده نمی شود. بعلاوه تغییر تاریخ آزمون 60 دلار برای داوطلب هزینه خواهد داشت.
Image
این آزمون عموما به صورت کامپیوتری برگزار می شود و پاسخ به هر سوال می تواند تعیین کننده سوال بعدی باشد. در این آزمون هیچ سوالی را نمی توان ب پاسخ گذاشت یا به عقب برگشت و جواب سوال قبل را تغییر داد. نمره آزمون GMAT به صورت لحظه ای محاسبه شده و با پایان آزمون، به امتحان دهنده اعلام می گردد. نمره آزمون GMAT از ۲۰۰ تا ۸۰۰ متغیر بوده و نمره بخش های ارزشیابی نگارش تحلیلی و استدلال یکپارچه به صورت مجزا ارائه می شود. نمره دهی آزمون GMAT به صورت ده تایی و دارای یک الگوریتم پیچیده می باشد و برای نمره گرفتن باید در نظر داشت که تست ها به صورت انطباقی بوده و با پاسخ گویی صحیح به یک سوال، سوال بعدی به صورت سختتر ارائه می شود. در واقع نمره قبولی برای آزمون GMAT تعریف نمی شود و در واقع هر موسسه ای یک حد نصاب را به عنوان مینیمم تعیین می کند. بخش های آزمون GMAT عبارتند از:
1. ارزشیابی نگارش تحلیلی (Analytical Writing Assessment : AWA )
بخش AWA یک بخش نوشتاری ۳۰ دقیقه ای است که هدف از آن یافتن مهارت داوطلب در یافتن استدلال پنهان در پس یک تحلیل و سپس نقد آن تحلیل است. برای ارزشیابی این بخش دو نمره ارائه می شود که نمره اول توسط برنامه تخلیل نوشتار کامپیوتری و نمره دوم توسط مصحح ارائه می شود و میانگین این دو نمره به عنوان نمره نهایی کاربر داده می شود. نمره این بخش از 1 تا 6 به صورت واحدهای 5/0 تایی تغییر می کند.
Image
2. بخش استدلال یکپارچه (Integrated Reasoning)
زمان این بخش 30 دقیقه بوده و در آن توانایی امتحان دهنده در بررسی و ارزیابی داده های ارائه شده در چند قالب و از چند منبع را بررسی می کنند. بخش استدلال یکپارچه از 12 سوال در 4 بخش زیر تشکیل شده است:
• تفسیر بصری (Graphic Interpretation): در این بخش باید به تعدادی سوال جای خالی بر اساس شکل یا نمودار پاسخ داده شود.
• تحلیل دوقسمتی (Two-Part Analysis): یک سوال به همراه دو زیرسوال پرسیده می شود که لازم است پاسخ از جدول انتخاب شوند.
• تحلیل جدول (Table Analysis): یک جدول نامرتب ارائه می شود که باید تحلیل شده و بر اساس آن به سوالات چندبخشی با پاسخ های صحیح و غلط جواب داده شود.
• استدلال چند منبعی (Multi-Source Reasoning ): در این نوع از سوال اطلاعات زیادی در قالب نامه ها و متن های رسمی به داوطلب ارائه می شود و باید بر اساس آنها به سوالات مربوطه پاسخ داده شود.
3. مهارت محاسباتی (Quantitative )
بخش مهارت محاسباتی آزمون ۷۵ دقیقه زمان دارد که نمرات آن در بازه ۰ تا ۶۰ متغیر بوده و دارای تعدای سوال ریاضی و محاسباتی است که حل آنها به دانش محاسباتی و جبری نیاز دارد. این سوالات این بخش به دو دسته حل مسئله و کفایت داده تقسیم بندی می شود که در بخش کفایت داده، لازم است داوطلب مشخص کند که آیا اطلاعات داده شده برای حل قطعی و یکتای مسئله کفایت می کند یا خیر.
4. مهارت کلامی (Verbal)
این بخش از آزمون از ۴۱ سوال تشکیل شده که داوطلب برای پاسخگویی به آن 75 دقیقه زمان دارد و محدوده نمارت آن بین 0 تا 60 می باشد. سوالات این بخش 5 گزینه ای بوده و در آن درک مطلب، تحلیل انتقادی و تصحیح جمله داوطلب ارزیابی می شود تا توانایی تحلیل اطلاعات و استخراج یک نتیجه گیری بررسی شود.

نویسنده:
سارا صادقی

درباره ما

کارت های اعتباری با هدف افزایش قدرت خرید مشتریان عرضه می شوند. این کارت برخلاف سایر کارت‌های بانکی، ابزار برداشت یا استفاده از موجودی یک سپرده نیست، بلکه ابزاری برای استفاده از اعتباری مشخص، در دوره‌ای معین است که بانک برای مشتری در نظر گرفته است. دارنده این کارت می تواند با استفاده از آن از تمام فروشگاه‌ها و مراکز دارای پایانه فروش و بسیاری وب سایت‌های دارای فروشگاه‌های اینترنتی ،نسبت به خرید کالا و دریافت خدمات اقدام نماید.

تماس با ما

آدرس : اتوبان رسالت شرق ، تقاطع صیادشیرازی و استاد حسن بنا ، نبش کوچه حسینی ، پلاک 1152 ، واحد 6 

شماره تماس : 09195606675

ایمیل :info@jahancard.com

نقشه

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به جهان کارت میباشد| طراحی وب سایت ، توسعه و راه اندازی : OFOGHIT.