راهنمای اخذ اقامت ترکیه

راهنمای اخذ ویزای اقامت در ترکیه

کشور ترکیه که در دو قاره‌ی آسیا و اروپا قرار گرفته است، بدلیل آب و هوای مناسب و همچنین مکان‌های دیدنی، سالانه تعداد زیادی توریست را از سرتاسر دنیا به خود جذب می کند. فرهنگ، جذابیت‌های توریستی، وضعیت رو به رشد اقتصادی این کشور، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های برتر ترکیه و شرکت در دوره های برتر حرفه ای، موجب افزایش تمایل ایرانیان برای مهاجرت و سرمایه گذاری در این کشور شده است. در این مقاله به صورت اجمالی روشها و شرایط اقامت در ترکیه آورده شده است.

1- شرایط اقامت دانشجویی و تحصیلی

برای دریافت ویزای اقامت دانشجویی و تحصیلی در ترکیه، متقاضیان باید ابتدا در آزمونی موسوم به تومر (tömer) که توسط UTS (مخففUzaktan Turkce Sinavi ) برگزار می شود، شرکت کرده و مدرک آن را اخذ کنند. بعد از آن باید از طریق ارتباطاتی که دارند از یک مؤسسه آموزشی یا یک واحد دانشگاهی کسب پذیرش کنند و بعد از آن برای دریافت ویزای اقامت دانشجویی اقدام کنند.

2- اخذ اقامت کاری

در این نوع اقامت، شرکت های ترکیه ای با توجه به نیاز، تخصص و حرفه خود از وزارت کار کشور ترکیه درخواست ویزای اقامت برای شخص متقاضی می کنند. در صورتی که با این درخواست موافقت شود متقاضی می تواند به مدت یکسال در ترکیه مقیم شود. طبق قوانین ترکیه اولویت کار و استخدام با اتباع ترک است یعنی اگر شخصی از اتباع ترکیه با تخصص یکسان بدون کار مانده باشد ویزای اقامت به فرد خارجی متقاضی کار اعطا نمی شود. نکته مهم دیگری که وجود دارد اینست که مدت زمان ویزای اقامت فرد متقاضی بعد از یکسال پایان می پذیرد که پس از سررسید موعد باید یکسال دیگر آن را تمدید کند. در صورتی که فرد متقاضی به مدت 5 سال ویزای خود را تمدید کرده باشد به او اجازه اقامت دائم داده می شود. آدرس سایت برخی از شرکت های کاریابی در ادامه آورده شده است:

www.kariyer.com

www.eleman.net

www.cvyolla.com

www.sahebindan.com

3- اخذ اقامت ازدواج

فرد متقاضی می تواند با شخصی که از اتباع ترکیه به حساب می آید و دارای پاسپورت ترکیه است ازدواج کند. در این صورت پس از مدت زمانی بین 3 تا 5 سال می تواند درخواست اقامت دائم نماید. شخص متقاضی اخذ اقامت از طریق ازدواج در طی این مدت، نمی تواند در کشورترکیه اقامت داشته باشد و فقط می تواند از طریق توریستی و حداکثر تا 89 روز در سال وارد کشور ترکیه شود. نکته مهمی که وجود دارد اینست که این ازدواج نباید به شکل صوری باشد به همین جهت فرد متقاضی باید مدارکی دال بر پیوند زناشویی خود ارائه کند ضمن آنکه پلیس ترکیه برای صحت این ادعا شروع به انجام تحقیقات خواهد کرد.

4- اخذ اقامت با خرید ملک

اگر متقاضی دریافت ویزای ترکیه، قصد خرید ملک در ترکیه را داشته باشد طبق قوانین می تواند ویزای یکساله اقامت در ترکیه  را دریافت و آن را به طور سالیانه تمدید نماید. هم چنین با گذشت مدت زمانی بین 5 تا 8 سال اجازه دریافت ویزای دائم به او داده می شود. شهر آنکارا با داشتن امکانات آموزشی و پایین بودن مخارج زندگی و دو شهر استانبول و ازمیر نیز بدلیل توریستی و تجاری بودن، از جمله بهترین شهرها برای خرید ملک در ترکیه محسوب می شوند.

5- اخذ اقامت توریستی 6 ماهه با دفترچه اقامت

اگر متقاضی قصد داشته باشد برای مدت زمانی بیش از 3 ماه در ترکیه اقامت داشته باشد باید اقدام به درخواست ویزای اقامت 6 ماهه ترکیه کند. طبق قوانین ترکیه در این نوع اقامت فرد اجازه ندارد دست به خرید و فروش بزند یا به تحصیل بپردازد. کسانی که می خواهند در ترکیه ملک خریداری کنند باید دفترچه اقامت داشته باشند.

6- اخذ ویزای توریستی بدون ویزا

طبق قوانین ترکیه در این نوع ویزا فرد متقاضی می تواند بدون هیچ مشکلی به مدت 3 ماه به گشت و گذار و تفریح بپردازد البته اجازه ندارد در این مدت به تحصیل بپردازد یا مشغول کار شود. هم چنین نمی تواند در ترکیه کسب وکار تجاری راه بیندازد.

نویسنده :
سارا صادقی


درباره ما

کارت های اعتباری با هدف افزایش قدرت خرید مشتریان عرضه می شوند. این کارت برخلاف سایر کارت‌های بانکی، ابزار برداشت یا استفاده از موجودی یک سپرده نیست، بلکه ابزاری برای استفاده از اعتباری مشخص، در دوره‌ای معین است که بانک برای مشتری در نظر گرفته است. دارنده این کارت می تواند با استفاده از آن از تمام فروشگاه‌ها و مراکز دارای پایانه فروش و بسیاری وب سایت‌های دارای فروشگاه‌های اینترنتی ،نسبت به خرید کالا و دریافت خدمات اقدام نماید.

تماس با ما

آدرس : اتوبان رسالت شرق ، تقاطع صیادشیرازی و استاد حسن بنا ، نبش کوچه حسینی ، پلاک 1152 ، واحد 6 

شماره تماس : 09195606675

ایمیل :info@jahancard.com

نقشه

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به جهان کارت میباشد| طراحی وب سایت ، توسعه و راه اندازی : OFOGHIT.