مستر کارت یا ویزا کارت

یکی از شایع ترین سوالاتی که پرسیده می شود این است:"کدام بهتر است، ویزاکارت یا مستر کارت". پاسخ به این سوال، بستگی به این دارد که "بهتر" را چگونه تعریف می کنید، اما در واقع تفاوت های زیادی بین این دو وجود ندارد و احتمالا هیچ کدام از آن ها را در زندگی روزمره شما نمی بینید.
Image

اولین چیزی که باید درک کنیم این است که نه ویزا و نه مستر کارت در واقع کارت های اعتباری یا کارتهای Prepaid را منتشر یا توزیع نمی کنند. کارت ها توسط بانک ها صادر می شوند و این بانک ها هستند که نرخ های بهره، هزینه های شارژ، هزینه نگهداری و ... را تعیین می کنند. ویزا و مستر در واقع شبکه های پرداخت هستند که هدف آنها پردازش پرداخت بین بانک ها و درگاه ها Merchant برای انجام خرید با کارت است.
هر دو شبکه پرداخت، مزایای خاصی مانند بیمه اجاره خودرو، حفاظت از تقلب و ضمانت نامه های توسعه یافته را ارائه می دهند که البته این موارد در کارتهای مستر Prepaid موجود در ایران وجود ندارد. در واقع نکته ی مهم انتخاب نوع کارت، بانک صادر کننده کارت مورد نظر است.
ویزا کارت دو سطح پایه و ویزای امضا دارد که کارتهای پایه مزایایی چون پرداخت صدمه ناشی از تصادف ماشین غیر اجاره‌ای، ضمانت‌های تمدید شده خرید، پوشش خرید بدون تایید، کمک‌های اضطراری و جایگزینی فوری کارت را پوشش می‌دهد؛ در حالی که کارت‌های ویزای امضا علاوه بر پیشنهادهای سطح پایه، یک پورتال آنلاین و خدماتی از قبیل دسترسی‌های ویژه به تخفیف‌ها و سرگرمی و ورزش و غذاخوری‌ و سفر و… را نیز ارائه می‌دهد.
مستر کارت سه سطح پایه، سطح جهانی و سطح ممتاز جهانی دارد. از جمله مهمترین ویژگی های سطح پایه می توان به پرداخت صدمه ناشی از تصادف ماشین غیر‌ اجاره‌ای، محافظت علیه کلاهبرداری، کمک‌های سفرهای اضطراری، جایگزینی کارت و ضمانت‌های تمدید‌شده اشاره کرد. ویژگی دیگر مستر کارت، حفاظت از قیمت است بدین معنی که اگر کالایی به مبلغی خریداری شود و تا 60 روز بعد مبلغ آن کالا کاهش یابد، مستر کارت اختلاف را پرداخت خواهد نموده و از ضرر مشتری جلوگیری می‌نماید.
کارت ویزا و کارت مستر تقریبا به یک اندازه پذیرفته می شود. تقریبا می توان گفت هر Merchant یا درگاه که کارت های بین المللی قبول می کند، ویزا و مسترکارت را می پذیرد اما میزان پذیرش کارتهای دیگر American Express و Discover کمتر است. چندین استثناء برای پذیرش تقریبا همه جانبه وجود دارد و آن زمانی است که یک Merchant یک قرارداد منحصر به فرد با یک شبکه پرداخت دارد. از نمونه های این مورد می توان به باشگاه های عمده فروشی Costco اشاره کرد که تنها کارت های ویزا را قبول می کنند. (پیش از اواسط سال 2016، آنها تنها شرکت آمریکایی اکسپرس را در اختیار گرفتند.) به طور مشابه، باشگاه سم قبلا "Mastercard" را قبول می کرد هرچند که هم اکنون قبول می کند، البته حتی چنین استثنائی ها نیز نادر است. برخی از تفاوت های دیگری وجود دارد که صاحبان کارت ها باید از آن آگاه باشند:
1- پذیرش
ویزا دارای شبکه ای بیش از 28 میلیون درگاه پرداخت و 2 میلیون دستگاه خودپرداز در 200 کشور و مناطق مختلف دنیا است، درحالی که مسترکارت دارای بیش از 30 میلیون درگاه پرداخت بوده، اما مردم به ندرت در معرض شرایطی قرار میگیرند که تنها امکان انتخاب یکی را داشته باشند.
2- مزایا
هر دو کارتهای ویزا و مستر، مزایای متفاوتی را ارائه می دهند که بستگی به نوع کارت دارد. به عنوان مثال، تفاوت های قابل توجهی بین پوشش اجاره اتومبیل ارائه شده توسط دو شبکه کارت وجود دارد. مستر کارت مزایای اضافی را برای مشتریانی که دارای MasterCards World یا World Elite هستند ارائه می دهد که شامل هتل ها و استراحتگاه های جهانیElite Portfolio ، قابلیت ارتقاء اتاق و خدمات اینترنت است.
همچنین ویزا برنامه Visa SavingsEdge دارد که ویژگی های تخفیف 15٪ (یا بیشتر) برای استفاده در ایستگاه های گاز، هتل ها و سازمان های اجاره اتومبیل ارائه می دهد، در حالی که شبکه مستر برنامه مشابه Easy Savings خود را با تخفیف برای برخی ایستگاه های گاز، هتل ها و زنجیره های تعمیر خودرو ارائه می دهد. در هر دو مورد ویزا و مستر، تنها صاحبان مشاغلی که قرارداد با شرکت مستر یا ویزا دارند، می توانند ارائه دهنده خدمات تخفیف باشند.
3- حفاظت از قیمت
برنامه حفاظت از قیمت در تمام کردیت کارتهای مستر وجود دارد اما ویزا کارت به خودی خود، برنامه حفاظت از قیمت ندارد، تنها برخی از کارتهای صادر کننده ویزا کارت، از تغییرات قیمت محافظت می‌نمایند.


درباره ما

کارت های اعتباری با هدف افزایش قدرت خرید مشتریان عرضه می شوند. این کارت برخلاف سایر کارت‌های بانکی، ابزار برداشت یا استفاده از موجودی یک سپرده نیست، بلکه ابزاری برای استفاده از اعتباری مشخص، در دوره‌ای معین است که بانک برای مشتری در نظر گرفته است. دارنده این کارت می تواند با استفاده از آن از تمام فروشگاه‌ها و مراکز دارای پایانه فروش و بسیاری وب سایت‌های دارای فروشگاه‌های اینترنتی ،نسبت به خرید کالا و دریافت خدمات اقدام نماید.

تماس با ما

آدرس : اتوبان رسالت شرق ، تقاطع صیادشیرازی و استاد حسن بنا ، نبش کوچه حسینی ، پلاک 1152 ، واحد 6 

شماره تماس : 09195606675

ایمیل :info@jahancard.com

نقشه

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به جهان کارت میباشد| طراحی وب سایت ، توسعه و راه اندازی : OFOGHIT.