ویزا کارت

Image

احتمالا بار ها در اخبار و یا در میان دوستانتان، کلمه ی ویزا کارت را شنیده اید و برایتان این سوال پیش آمده است که ویزا کارت چیست و نحوه کار با آن چگونه است. اگر کمی جستجو کرده باشید، ممکن است به جوابی حدودی رسیده باشید اما ما در این مقاله تلاش نمودیم تا جوابی کامل به این پرسش بدهیم.

امروزه یکی از مشکلات عظیمی که برای مسافران، دانشجویان، تاجران، مدیران وجود دارد، حمل و نقل پول نقد و نداشتن کیف الکترونیکی است. همچنین افرادی که در فضای مجازی به فعالیت پرداخته و خریدهای خود را از سایت های آنلاین انجام می دهند و یا از طریق اینترنت اقدام به کسب درآمد می کنند، نیاز به کارت اعتباری معتبر و پذیرفته شده بین المللی دارند. از آن رو که کارت های صادره از بانکهای ایران را نمی توان در کشورهای دیگر استفاده کرد و یا خرید آنلاین را انجام داد، لذا هیچگونه شبکه تبادل اطلاعات بانکی بین المللی در ایران وجود ندارد. (به علت تحریم)

 ویزا کارت VisaCard یک شرکت چندملیتی است که هدف آن ارائه خدمات مالی بوده و دفتر مرکزی آن درکالیفرنیا قرار دارد. در واقع ویزا شبکه پرداخت ارزی بین المللی است( مشابه شبکه شتاب) که به خودی خود، بانک نبوده و با استفاده از آن می توان از تمام درگاههای پرداخت آنلاین ویزا در سرتاسر جهان خرید کرده و همچنین از تمام خودپردازهای متصل به شبکه ویزا در سراسر جهان پول نقد دریافت کرد. شعار شرکت Visa این است که ما یک شرکت فن‌آوری پرداخت‌های جهانی در جهت ترغیب مصرف‌کنندگان، کسب و کارها، بانک‌ها و دولت‌ها به استفاده از پول دیجیتال هستیم.  بنابراین می توان گفت ویزا کارت مهمترین محصول (یا ترکیب محصول-خدمت) شرکت چند ملیتی ویزا است که در سرتاسر جهان در زمینه ارائه خدمات الکترونیکی مالی فعالیت می‌کند.

از جمله کاربردهای ویزا کارت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه ثبت نام مقالات علمی و آزمون های ب ین المللی مانندPTE ، IELTS،TOEFL  و …
 • اخذ پذیرش در دانشگاه ها
 • پرداخت شهریه  دانشگاه های خارج از کشور و پرداخت هزینه سفارت خانه ها
 • خرید کالاهایی مانند شامل پوشاک، وسائل شخصی، لوازم صوتی و ورزشی و … از کلیه سایت ها مانند ، Amazon، Ebay و …
 • خرید کتاب های خارجی و انواع نرم افزار، بازی و برنامه های کامپیوتری
 • خرید انواع برنامه های موبایلی، هاست، دامنه، لایسنس، نرم افزارهای دیجیتال
 • شرکت در کنفرانس های بین المللی و پرداخت هزینه چاپ مقاله ISI
 • رزرو آنلاین هتل و تهیه بلیط پروازهای خارجی
 • وریفای کردن حساب های اینترنتی مثل پی پال(Paypal)
 • عضویت ماهانه در سایت های اینترنتی جهت دریافت خدمات آن ها
 • و تمام خدمات آنلاین دیگر

ویزا کارت از کارتهای اعتباری معتبر جهان است که با دارا بودن بیش از صد شعبه نمایندگی در کشورها و میلیون ها دستگاه پایانه ATM و  POS از جمله مشهور ترین شبکه تبادل اطلاعات بانکی و یک کمپانی بسیار معتبر در دنیاست. هدف ویزا کارت ایجاد هماهنگی بین کارتهای بانکی کشورهای مختلف (به جز ایران، سودان، سوریه، کره شمالی و ...) است؛ لذا اگر کسی از هر بانکی و در هر نقطه ای از دنیا، ویزا کارت دریافت کند، می تواند از دور افتاده ترین روستا در افریقای جنوبی تا منهتن نیویورک، با دیدن خودپرداز ویزا کارت و یا پایانه فروش آن، اقدام به استفاده از کارتهای خود نموده و یا از فروشگاههای بین المللی خرید نماید.

ویژگی جزئی ویزا کارت های صادر شده توسط بانک ها مشخص میشوند، لذا بانکهای متفاوت کشورهای مختلف با توجه به ارز محلی خود، ویزا کارت صادر می نمایند پس ممکن است بانکی در ترکیه، ویزا کارتی با ارز لیر و بانکی در آمریکا کارتی با ارز دلار صادر کند. در واقع در دنیای کارتهای ویزا هیچ ویژگی ثابت و مشخصی وجود ندارد و این بانک ها هستند که کارت های خود را دسته بندی کرده و به مشتریان ارائه میکنند.  ویزا کارتهای صادر شده توسط بانکهای مختلف دنیا را می توان بر اساس نوع آنها به سه دسته کارت های نقدی ( Debit Cards) ، کردیت کارت و کارتهای prepaid تقسیم بندی نمود :

 • ویزا کارت اعتباری یاCredit Card: در کشورهای مختلف دنیا، به هر فرد بر مبنای سابقه درآمدها و هزینه‌های وی، اعتباری به وی  تخصیص داده می شود، که امکان انجام پرداخت را حتی بدون موجودی در حساب بانکی متصل به کارت، برای او فراهم می‌آورند. البته بانک برای ارائه این خدمات مبلغی بابت کارمزد دریافت می کند که در زمان سر رسید (به صورت یکجا یا طی چند قسط) و با وارد شدن درآمدهای فرد به حساب بانکی او، به طور خودکار از حساب او کسر می‌نمایند. با توجه به توضیحات مطرح شده، شرکتهای اجاره دهنده خودرو، از کرایه کنندگان، تنها کارتهای کردیت را قبول می کنند تا بتوانند به اندازه خسارات احتمالی از آن کسر کنند.
 • ویزا کارت نقدی (Debit Card): این کارتها همانند کارتهای صادره در ایران، فقط زمانی قابل استفاده هستند که در حساب بانکی متصل به آن‌ها، حداقل به میزان خرید یا برداشت، موجودی باشد. به جز این تفاوت مهم، کارت‌های نقدی تفاوت دیگری با کارت های اعتباری ندارند.
 • ویزا‌کارت پیش‌پرداخت (Prepaid card): کارت های Prepaid یا پیش‌پرداخت، شرایطی مشابه کارت‌های نقدی (Debit Cards) دارند اما بر خلاف آنها به حساب بانکی متصل نبوده فلذا امکان انجام حواله بانکیBank Transfer  وجود ندارد. با توجه به تحریم‌های موجود، بیشتر کارت‌های ارزی که در ایران در دسترس هستند از نوع پیش پرداخت یاPrepaid Card  می باشند که خود به دسته های زیر طبقه بندی می شوند:
 1. ویزا کارت مجازی: ویزا کارت مجازی ( Visa Card Virtual) یکی از انواع کارت های پیش پرداخت است که مهم‌ترین کاربرد آن انجام پرداخت‌های آنلاین بین المللی است. ویزا کارت مجازی به نام شخص متفاضی صادر می شود و شامل مجموعه‌ای از اطلاعات کارت منجمله شماره ۱۶ رقمی کارت، تاریخ انقضا (Expiration Date) و کد سه رقمی CVV2 می‌باشند. کاربرد اصلی ویزا کارت مجازی، انجام پرداخت‌های آنلاین در وب‌سایت‌های اینترنتی یا Applicationها می‌باشد. این نوع از ویزا کارتها در اغلب موارد یکبار شارژ بوده و مدت زمان اعتبار کوتاه 3-6 ماهه دارند.
 2. ویزا کارت هدیه فیزیکی : ویزا کارت فیزیکی یک کارت پلاستیکی است که روی آن شماره ۱۶ رقمی، تاریخ انقضا (Expiration Date) و کد سه رقمی CVV2 درج شده است. با ویزا کارت‌های فیزیکی، می‌توان از تمامی دستگاه‌های POS که لوگوی ویزا کارت دارند، خرید حضوری انجام داده و تمامی پرداخت‌های آنلاین (Online Payments) با این کارت‌ها امکان پذیر است. این کارتها از نوع یکبار شارژ بوده و از اعتبار بیشتری نسبت به کارتهای مجازی برخوردارند.
 3. ویزا کارتهای قابل شارژ: بسیاری از افراد با توجه به نیازهایشان، تمایل دارند کارت های ارزی داشته باشند که بتوانند به دفعات شارژ کرده و ‏در خریدهای آنلاین، POS های فروشگاهی و خودپردازهای خارج از کشور استفاده کنند. کارتهای ویزای قابل شارژ می تواند به اسانی پاسخگوی نیاز این افراد باشد. در استفاده از این کارتها، در صورتی که نوع ارز کارت با نوع ارز درگاه اینترنتی یکسان باشد، کارمزدی به همراه ندارد ولی در غیر اینصورت، بانک مبلغی را تحت عنوان کارمزد تبدیل ارز کسر خواهد کرد.
نویسنده:
سارا صادقی
درباره ما

کارت های اعتباری با هدف افزایش قدرت خرید مشتریان عرضه می شوند. این کارت برخلاف سایر کارت‌های بانکی، ابزار برداشت یا استفاده از موجودی یک سپرده نیست، بلکه ابزاری برای استفاده از اعتباری مشخص، در دوره‌ای معین است که بانک برای مشتری در نظر گرفته است. دارنده این کارت می تواند با استفاده از آن از تمام فروشگاه‌ها و مراکز دارای پایانه فروش و بسیاری وب سایت‌های دارای فروشگاه‌های اینترنتی ،نسبت به خرید کالا و دریافت خدمات اقدام نماید.

تماس با ما

آدرس : اتوبان رسالت شرق ، تقاطع صیادشیرازی و استاد حسن بنا ، نبش کوچه حسینی ، پلاک 1152 ، واحد 6 

شماره تماس : 09195606675

ایمیل :info@jahancard.com

نقشه

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به جهان کارت میباشد| طراحی وب سایت ، توسعه و راه اندازی : OFOGHIT.