حواله ارزی و کارمزدهای آن

حواله ارزی یکی از روشهای نقل و انتقال مالی است که طی آن، یک بانک یا مؤسسه مالی به تقاضای مشتری یا دارنده یک حساب بانکی، به یکی از بانک‌های کارگزار خود در خارج از کشور، حواله‌ای را صادر می کند که در نتیجه آن مبلغ به صاحب حواله در کشور مقصد پرداخت می شود.

حواله ها را به طور کلی می توان با توجه به مبدا صادر کننده حواله به در گروه صادره و وارده تقسیم بندی کرد. از طرف دیگری حواله ها با توجه به نوع به دو دسته ی T/T (حواله مستقیم  Telegraph transferring) و D/D ( حواله غیرمستقیم) گروه بندی می شوند که این دو نوع از لحاظ نحوه و زمان انتقال ارز تفاوت دارند. به طور کلی جزئیات این دو مورد به صورت زیر است:

1. در مدل T/T یا حواله مستقیم انتقال ارز به صورت سریع در وجه ذینفع از طریق شبکه سویفت انجام می‌شود و کارمزد این عملیات معمولا بیشتر از حواله غیر مستقیم است.

2. در مدل D/D یا حواله غیرمستقیم پرداخت حواله به تاریخ آینده صورت می‌گیرد و از کارمزد بسیار کمتری برخوردار است.

 هزینۀ ارسال پول به خارج از کشور، با توجه به شرکت انتقال دهنده وجه اغلب متفاوت می باشد به گونه ای که  گاهی اوقات تا ده درصد کارمزد نیز از متقاضی دریافت می‌شود که همین امر باعث افزایش نرخ حواله می‌شود.

علاوه بر کارمزدی که شرکت های ارائه دهنده خدمات انتقال پول به خارج از کشور ارائه می دهند، هزینۀ دیگری نیز برای تبدیل ارز به پول جاری کشور مقصد نیز کسر می شود که درصد این نرخ تبدیل با توجه به نوع بانک مقصد متفاوت می باشد.

چه راههایی برای ارسال پول به خارج از کشور وجود دارد؟

راه‌های مختلفی برای دریافت و پرداخت پول در سطح بین المللی وجود دارد که به صورت خلاصه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حواله ارزی سوئیفت: حواله بین بانکی بین‌المللی سوئیفت (SWIFT)، بهترین سیستم یکپارچه بین‌المللی برای انتقال پول در سرتاسر دنیا است که دقت بالایی داشته و بدون کسب اطمینان از درستی اطلاعات حساب مقصد، حواله انجام نمی‌شود. این حواله، معمولا ۳ تا ۵ روز کاری زمان می برد و برای انجام آن داشتن کد سوئیفت حساب مقصد و مشخصات صاحب حساب، ضروری است.

حواله وسترن یونیون: وسترن یونیون (western union) یک روش ارسال پول بسیار فوری است که امکان انتقال وجه تا سقف $5000 به تمام نقاط دنیا و طی چند ساعت را فراهم می آورد. نکته ی جالب این حواله، عدم نیاز به حساب بانکی است و با ارائه مدرک شناسایی (گذرنامه) به یکی از نمایندگی‌های وسترن یونیون می توان اقدام به ارسال این حواله کرد. برای مثال، کارمزد وسترن یونیون برای انتقال پول تا 50 دلار برابر با 5 دلارمی باشد، اما کارمزد انتقال 900 دلار حدود 76 دلار می باشد. به صورت کلی، کارمزد حواله وسترن یونیون با توجه مقدار پول منتقل شده، نوع حواله و کشورهای مبدا و مقصد متفاوت می باشد.

انتقال پول از طریق پی پال: پی پال یک سیستم آنلاین برای پرداخت و انتقال پول است که امکان خرید از فروشگاه‌های اینترنتی خارجی و استفاده از خدمات غیر رایگان سایت‌هایی مثل مایکروسافت، گوگل و اپل را فراهم کرده است. پی پال در واقع کیف پول الکترونیکی است که از طریق آن علاوه بر موارد اعلام شده می توان اقدام به واریز وجه به حساب پی پال هر فردی در سرتاسر دنیا نمود. لذا با توجه به زمینه های بسیار گسترده حساب پی پال، این روش نوعی انتقال پول به خارج از کشور به حساب می‌آید. کارمزد Send Money پی پال بین 2.5 تا 4 درصد است که این کارمزد از مبلغ انتقال داده شده کسر می کند.

وب مانی: وب مانی یک سرویس کیف پول الکترونیکی، شبیه پی پال است که بسیاری از سایت‌های فروشگاهی و خدماتی، از آن پشتیبانی می‌کنند و به داشتن امنیت بالا شهرت دارد. سيستم وب‌مانی برای هر تراکنش به میزان 0.08 درصد از فرستنده کارمزد می گیرد. مثلا فرستنده یک حواله 1000 دلاری، لازم است در کیف پول خود 1008 دلار موجودی داشته باشد.

نویسنده :

سارا صادقی


درباره ما

کارت های اعتباری با هدف افزایش قدرت خرید مشتریان عرضه می شوند. این کارت برخلاف سایر کارت‌های بانکی، ابزار برداشت یا استفاده از موجودی یک سپرده نیست، بلکه ابزاری برای استفاده از اعتباری مشخص، در دوره‌ای معین است که بانک برای مشتری در نظر گرفته است. دارنده این کارت می تواند با استفاده از آن از تمام فروشگاه‌ها و مراکز دارای پایانه فروش و بسیاری وب سایت‌های دارای فروشگاه‌های اینترنتی ،نسبت به خرید کالا و دریافت خدمات اقدام نماید.

تماس با ما

آدرس : اتوبان رسالت شرق ، تقاطع صیادشیرازی و استاد حسن بنا ، نبش کوچه حسینی ، پلاک 1152 ، واحد 6 

شماره تماس : 09195606675

ایمیل :info@jahancard.com

نقشه

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به جهان کارت میباشد| طراحی وب سایت ، توسعه و راه اندازی : OFOGHIT.