تعریف مستر کارت

مستر کارت چیست؟

احتمالا بار ها در اخبار و یا در میان دوستانتان، کلمه ی مستر کارت را شنیده اید و برایتان این سوال پیش آمده است که مستر کارت چیست و نحوه کار با آن چگونه است. اگر کمی جستجو کرده باشید، ممکن است به جوابی حدودی رسیده باشید اما ما در این مطلب تلاش نمودیم تا جوابی کامل و دقیق به این پرسش بدهیم.

برای شروع آشنایی با مستر کارت لازم است مفهومی به نام شبکه های تبادل بانکی تعریف شود. همه ی افراد به طور معمول یک یا چند کارت بانکی دارند. اگر به کارت های بانکی خود فارغ از نوع بانک صادر کننده نگاه کنید، یک لوگوی آبی رنگ را در تمام آنها می بینید که نشان شبکه ی “شتاب” است. شتاب در واقع شبکه تبادل اطلاعات بانکی ملی است که هدف آن هماهنگ کردن اطلاعات میان بانک های مختلف بوده که در نتیجه آن، امکان دریافت خدمات از بانکهایی که حتی صادر کننده کارت هم نیستند، وجود دارد. برای واضح کردن موضوع می توان گفت که هر فردی با داشتن کارت بانک ملی می تواند از دستگاه خودپرداز بانک سامان وجه دریافت کند. در واقع شبکه شتاب، شبکه ای ملی است که تنها در ایران فعال بوده و هدف آن ایجاد هماهنگی میان بانک ها و مشتری است. متاسفانه به دلیل تحریم های بانکی علیه ایران، شبکه های تبادل بانکی بین المللی در ایران فعالیت ندارند. کاربرد این شبکه تبادل بانکی بین المللی بدین صورت است که اگر فردی در محله خود مثلا خیابان نانجینگ شهر شانگهای حسابی باز کرده و کارتی دریافت کرده باشد، می تواند به راحتی با آن کارت از وبسایتهای سرتاسر دنیا خرید کرده و یا در دستگاه POS فروشگاهی در سیدنی کارت کشیده و خرید انجام دهد.

Image

مسترکارت و ویزا کارت دو نوع از کارتهای اعتباری معتبر جهان هستند که با دارا بودن بیش از ۱۴۰ شعبه نمایندگی در کشورها و 3،000،000 دستگاه پایانه ATM و  POS در رتبه اول مبادلات مالی قرار دارند. در این میان، مستر کارت مشهور ترین شبکه تبادل اطلاعات بانکی و یک کمپانی بسیار معتبر در دنیاست که هدف آن ایجاد هماهنگی بین کارتهای بانکی کشورهای مختلف (به جز ایران، سودان، سوریه، کره شمالی و ...) است. در واقع چنانچه شما از هر بانکی و در هر نقطه ای از دنیا، مستر کارت دریافت نمایید، می توانید از دور افتاده ترین روستا در افریقای جنوبی تا نیویورک،  به هر کجا که پا بگذارید، با دیدن خودپرداز مستر کارت و یا پایانه فروش آن اقدام به استفاده از کارتهای خود نموده و یا از فروشگاههای بین المللی خرید نمائید. همچنین لازم است بدانیم که مستر کارت به خودی خود بانک نیست و تنها، شبکه ای است  که به صورت جهانی کار میکند.

ویژگی جزئی مسترکارت های صادر شده توسط بانک ها مشخص میشوند، به این ترتیب که ممکن است یک بانک مستر کارت به ارز دلار بدهد اما بانک دیگری مسترکارت به ارز درهم بدهد و بانک بعدی مسترکارت با ارز یورو. در واقع هر بانک با توجه به قوانین و استانداردهای خودش، کارتهای مستر را با ویژگی های متفاوتی صادر می کند، پس متوجه میشویم که در دنیای مسترکارت هیچ ویژگی ثابت و مشخصی وجود ندارد و این بانک ها هستند که کارت های خود را دسته بندی میکنند، نام گذاری میکنند و به مشتریان ارائه میکنند. در ادامه به بررسی در ادامه به بررسی مزایا و مشخصات کلی شبکه مستر کارت می پردازیم:

  • با استفاده از کارت های اعتباری شبکه مستر کارت، میتوان سفری راحت و به دور از استرس ربوده شدن پول نقد داشت.
  • شاید برای شما هم پیش آمده که قصد خرید اینترنتی از سایتی خارجی داشته باشید و نمیدانید که چگونه میتوان هزینه خرید خود را پرداخت کنید. همانطور که در اکثر درگاههای پرداخت ملاحظه می شود، یکی از روش های پرداخت سایت های فروشگاهی، استفاده از دبیت کارت یا به اصطلاح عامیانه کردیت کارت می باشد. باید بدانید که یکی دیگر از خدماتی که این کارت های اعتباری دارند پرداخت های اینترنتی در تمامی سایت هایی است که لوگوی مستر کارت را دارند.
  • از دیگر مزایای مستر کارت، می توان به کارمزدهای ناچیز، دریافت صورت حساب روزانه و رایگان اشاره کرد.
  • این کارتها قابلیت اتصال به حساب پی پال را دارند که در مقاله دیگری به آن پرداخته خواهد شد. لذا افرادی که نیازمند دریافت درآمدهای ارزی از سایت های خارجی یا کارهای فریلنسری یا هر مورد دیگری بوده اند، می توانند از طریق حساب پی پال خود اقدام نموده و درآمد خود را دریافت نمایند.
  • مستر کارتهای اعتباری صادر شده توسط بانکها با توجه به نوعشان، می توانند امکان برداشت از POS و ATM خارج از کشور و به ارز داخلی همان کشور را دارا باشند.

مستر کارتهای صادر شده توسط بانکهای مختلف دنیا را می توان بر اساس نوع آنها دسته بندی کرد که به سه دسته کلی دبیت کارت، کردیت کارت و کارتهای prepaid تقسیم بندی می شوند و با توجه به تحریم های اعمالی بر بانکهای ایران، تنها امکان ارائه کارتهای prepaid توسط شرکت های مختلف خدمات دهنده وجود دارد. این کارتهای Prepaid نیز خود به سه دسته ی کارتهای مستر فیزیکی، کارتهای مستر مجازی و کارتهای مستر مسافرتی تقسیم بندی می شوند  که در ادامه به شرح مختصری از آنها پرداخته می شود:

  1. مستر کارتهای مجازی: مستر کارت مجازی(گیفت مجازی) نوعی کارت پیش پرداخت (PrePaid) است که در کلیه درگاه های مستر کارت بین الملل (Global) قابل استفاده بوده و با توجه به اینکه به صورت مجازی(Virtual)  صادر می شوند و فیزیک کارت ندارند، هزینه صدور آن به مراتب، پایین تر از سایر انواع کارت ها می باشد. با داشتن این کارت ها می توان انواع پرداخت های آنلاین مثل؛ پرداخت های مسافرتی( بلیط هواپیما، رزرو هتل،..)، پرداخت های دانشگاهی (ثبت نام آزمون TOEFL، GRE، هزینه اپلیکیشن فی، ...)، خرید از وبسایت های خارجی نظیر؛ آمازون، ebay، پرداخت هزینه های سفارتی و مهاجرتی و ... را انجام داد. این کارتها عموما یکبار شارژ بوده و در هنگام انجام پرداخت با مسترکارت های مجازی، در صورتی که نوع ارز کارت با نوع ارز درگاه اینترنتی یکسان باشد، کارمزدی به همراه ندارد ولی در غیر اینصورت، بانک مبلغی را تحت عنوان کارمزد تبدیل ارز کسر خواهد کرد.
  2. مستر کارتهای فیزیکی: انجام پرداخت های آنلاین ارزی و خرید از دستگاه های پوز خارج از کشور موضوعی است که سالیان متوالی یکی از مشکلات اساسی هموطنانی بود که به خارج از کشور سفر می کنند. مستر کارت فیزیکی(گیفت فیزیکی) قابلیت های بالایی داشته و با کمک آن می توان تمامی پرداخت های متداول مانند پرداخت در فروشگاه های خارج از کشور از طریق دستگاه پوز(POS) و خرید آنلاین از فروشگاه های اینترنتی که به درگاه مستر بین الملل متصل هستند، را انجام داد. این کارتها نیز عموما یکبار شارژ بوده و با توجه به عدم اتصال به حساب بانکی، به صورت پیش پرداخت PrePaid توسط شرکتهای خدمات دهنده، ارائه می گردند. در این کارتها نیز همانند مسترکارتهای مجازی، در صورتی که نوع ارز کارت با نوع ارز درگاه اینترنتی یکسان باشد، کارمزدی به همراه ندارد ولی در غیر اینصورت، بانک مبلغی را تحت عنوان کارمزد تبدیل ارز کسر خواهد کرد.
  3. مستر کارتهای مسافرتی: مستر کارت های مسافرتی، قابل شارژ مجدد بوده و جز کارت های پیش پرداخت ‏PrePaid‏ دسته بندی می شوند. بسیاری از افراد با توجه به نیازهایشان، تمایل دارند کارت های ارزی داشته باشند که بتوانند به دفعات شارژ کرده و ‏در خریدهای آنلاین، POS های فروشگاهی و خودپردازهای خارج از کشور استفاده کنند، لذا این کارتها می تواند پاسخگوی نیاز این افراد باشد. در این کارتها نیز همانند مسترکارتهای مجازی و گیفت کارتهای مستر فیزیکی، در صورتی که نوع ارز کارت با نوع ارز درگاه اینترنتی یکسان باشد، کارمزدی به همراه ندارد ولی در غیر اینصورت، بانک مبلغی را تحت عنوان کارمزد تبدیل ارز کسر خواهد کرد.

نویسنده:
سارا صادقی

  

 


درباره ما

کارت های اعتباری با هدف افزایش قدرت خرید مشتریان عرضه می شوند. این کارت برخلاف سایر کارت‌های بانکی، ابزار برداشت یا استفاده از موجودی یک سپرده نیست، بلکه ابزاری برای استفاده از اعتباری مشخص، در دوره‌ای معین است که بانک برای مشتری در نظر گرفته است. دارنده این کارت می تواند با استفاده از آن از تمام فروشگاه‌ها و مراکز دارای پایانه فروش و بسیاری وب سایت‌های دارای فروشگاه‌های اینترنتی ،نسبت به خرید کالا و دریافت خدمات اقدام نماید.

تماس با ما

آدرس : اتوبان رسالت شرق ، تقاطع صیادشیرازی و استاد حسن بنا ، نبش کوچه حسینی ، پلاک 1152 ، واحد 6 

شماره تماس : 09195606675

ایمیل :info@jahancard.com

نقشه

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به جهان کارت میباشد| طراحی وب سایت ، توسعه و راه اندازی : OFOGHIT.